Zaglądający:
piątek, 06 stycznia 2017
Michael Katz Krefeld - duński kryminał
Rok 2017 zaczęłam od duńskiego kryminału, dokładnie trzech powieści Krefelda
"Wykolejony"
"Zaginiony"
"Sekta"
Bohaterem jest Thomas Ravnsholdt, były policjant, który odszedł ze służby po zamordowaniu jego partnerki życiowej. Zapowiada się seria 10 książek, z których czwarta jest już wydana, niestety nie ma tłumaczenia polskiego.
Pierwsza to historia psychopaty zabijającego prostytutki, przewija się tu też motyw gangów - dość zgrabnie napisana, mimo, że temat przewija się już w wielu książkach przeczytanych przeze mnie tutaj nie nuży, czyta się szybko.
Druga mnie zachwyciła, jest tam coś co uwielbiam w kryminałach najbardziej - historia. Tutaj mamy przeszłość, czasy końca NRD, Stasi, która przeplata się z teraźniejszością. Mimo, że zabójcę odgadłam w sumie w połowie książki, zwroty akcji i pewna niepewność towarzyszyła mi do ostatnich stron.
Trzecia to motyw sekt, naiwności ludzi. Niestety jakby zeszło powietrze z autora, dłuży się, akcja jest, ale taka niemrawa, Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy.


Kamil Janicki - historia inaczej
W przerwach od kryminałów i thrillerów znalazłam w zeszłym roku kilka perełek historycznych, do nich właśnie należy twórczość Kamila Janickiego.
"Damy ze skazą"
"Damy złotego wieku"
"Żelazne damy"
"Pierwsze damy II Rzeczpospolitej"
"Upadłe damy II Rzeczpospolitej"
Pierwsze trzy pozycje ukazują władczynie z rodu Piastów i Jagiellonów troszeczkę inaczej niż ukazuje je oficjalna historiografia. Janicki w umiejętny sposób na podstawie źródeł wyznacza im rolę kobiet, bez których historia Polski by nie istniała. Znamy Dobrawę, Rychezę, Bonę czy Annę Jagiellonkę, ale tu poznajemy je trochę inaczej. Kontrowersyjny zamysł pisarzowi udał się znakomicie. Polecam :-)
Dwie ostatnie to historia żon naszych prezydentów i najsłynniejszych przestępczyń dwudziestolecia międzywojennego.

Kryminał skandynawski - Camilla Lackberg
Na świecie rekordy popularności bije kryminał skandynawski - tak wynika z opisu na okładkach.  Nie wiem ile w tym prawdy, ale zapoznałam się z nim w 2016 roku i nie ukrywam polubiłam. Oprócz wątków kryminalnych, są nawiązanie do przeszłości, historii podbudowane wątkami obyczajowymi.
Zaczęłam od pisarki Camilli Lackberg i jej cyklu o Fjallbace.
9 części przeczytałam bardzo szybko, wprawdzie nie czytałam po kolei, ale to akurat wpływu na odbiór nie miało. (kolejność alfabetyczna)
"Fabrykantka aniołków"
"Kamieniarz"

"Kaznodzieja"
"Księżniczka z lodu"
"Lat
arnik"
"Niemiecki bękart"
"Ofiara losu"
"Pogromca lwów"

"Syrenka"
Jeśli chodzi o fabułę to każda opowiada o zbrodniach z przeszłości, które mają wpływ na teraźniejszość, w pracy policji pomaga pisarka Erica, której losy poznajemy ze względu na jej małżeństwo z policjantem. Nie każda z części jest równie ciekawa, ale nie ukrywam czyta się z zapartym tchem, więc jest nieźle.
poniedziałek, 02 stycznia 2017
Nowy Rok 2017
Wyzwanie podjęte w roku 2016 udało się.
Przeczytałam 170 książek, podliczyłam strony 6965, wyszło 190 stron.
Skupiłam się przede wszystkim na kryminałach i thrillerach, trochę obyczajowych i z kręgu historii.
Wynik niezły, mam nadzieję, że w 2017 uda mi się osiągnąć podobny sukces.
00:30, tkajona
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 września 2016
Liza Marklund - szwedzki kryminał
Liza Marklund "Czerwona wilczyca"
Liza Marklund "Dożywocie"
Liza Marklund "Granice"
Liza Marklund "Miejsce w słońcu"
Liza Marklund "Prime time"
Liza Marklund "Raj"
Liza Marklund "Szczęśliwa ulica"
Lisa Marklund "Testament Nobla"
Lisa Marklund "Studio sex"
Liza Marklund "Zamachowiec"
Liza Marklund "Żelazna krew"
Annika Bentgzon - szwedzka reporterka jest główną bohaterką serii książek napisanych przez Lizę Marklund. Powieści oprócz wątków kryminalnych zawierają dużą dawkę informacji społeczno-politycznych i obyczajowych dotyczących przede wszystkim życia rodzinnego głównej bohaterki.. Nie wszystkie są interesujące, nie wszystkie porywają, ale czyta się dobrze.

10:13, tkajona
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25