Zaglądający:
sobota, 22 kwietnia 2017
"Pan Samochodzik i święty relikwiarz"
Stauroteka - specjalny rodzaj relikwiarza, zazwyczaj w formie krzyża, przeznaczony do przechowywania partykuł Drzewa Krzyża Świętego.
Kolegiata w Łęczycy - ściśle związana z początkami państwa polskiego, walki o władzę Salomei żony Bolesława Krzywoustego, miejsce walk z Krzyżakami w XIV wieku.
Tym razem N.N. jest pomocnikiem podczas ekspedycji archeologicznej. Wspólnie z ekipą odkrywa ukrywaną od XIV wieku staurotekę, przejście między Kolegiatą, a Uroczyskiem. Mamy trochę humoru, trochę przygody, zabójstwo. Całość historyczna jest niezła (informacje o czasach starożytnych na ziemiach polskich) niestety trochę infantylnością trąci motyw zakochiwania się N.N w młodych panienkach.
piątek, 14 kwietnia 2017
"Pan Samochodzik i skarb Atanaryka"
Goci - jedno z największych plemion wschodniogermańskich, które opanowało Europę, a jego ślady czy to językowe, czy też archeologiczne znajdujemy na terytorium Polski (kamienne kręgi w Odrach i Węsiorach - kultura wielbarska)
Atanaryk - naczelnik gocki, który walczył i przyjaźnił się z Rzymem, ale również oprał się Hunom.
Jeśli ktoś interesuje się tym okresem historycznym znajdzie tu część informacji, gdyż na ich bazie pan Tomasz, jeszcze dziennikarz, razem z nudzącym się wiecznie bratem i ekipą archeologów znajdują część skarbu Atanaryka. Mamy tu trochę więcej przygody, zarysowuje się złośliwość pana Tomasza (tabletki laxigenu). Trochę rażą przydługawe informacje na temat sporów między uczonymi niemieckimi, a polskimi, na temat wyższości Słowian i Gotów (teraz je inaczej odbieram niż kiedy czytałam po raz pierwszy).
poniedziałek, 10 kwietnia 2017
"Pierwsza przygoda Pana Samochodzika"
"Pierwsza przygoda Pana Samochodzika"
Ałbazin to obecnie mała wioska nad Amurem w Rosji, która w XVII wieku była stolicą państwa założonego przez Polaka Nicefora Czernichowskiego. Założył on niepodległe państwo Jaxa. Korespondował z Chinami i Rosją, gdyż te państwa ciągle walczyły o pobliskie terytoria. Życiorys Nicefora nadaje się na dobry film historyczny.
Pojawia się Michał Piotr Boym - jezuita, pierwszy europejski sinolog, misjonarz w Chinach.

Wstęp historyczny jest, teraz czas na książkę.
Nie jest to powieść przygodowa do jakich nas przyzwyczaił Nienacki, bardziej historia ukazująca historię ziem nad Amurem, ich odkrywców, konkwistadorów wschodu z Jerofiejem Chabarowem na czele. Tomasz jako dziennikarz jedzie do Moskwy, potem nad Amur, aby zobaczyć dawne państwo Jaxy, może też znaleźć skarb. Czytając po raz pierwszy w dzieciństwie powieść mnie znużyła, opisy przyrody, nieznanej historii tamtych ziem, od czasów Nicefora po współczesne losy. Teraz było inaczej, historię chłonęłam szukając dalszych informacji, przyroda ukazana pozwoliła mi wczuć się w historię opisywaną przez autora.