Zaglądający:
poniedziałek, 08 maja 2017
W Dolinie Królów

Historia przewrotna jest.

Howarda Cartera, który nie był wykształcony, nie pochodził z znakomitej rodziny (wtedy to było bardzo ważne - można było tylko tak zaistnieć w środowisku uczonych) wszyscy interesujący się choć odrobinę Egiptem znamy. W Egipcie dzięki poświęceniu, pracy, samozaparciu dokonał najsłynniejszego odkrycia. Grób Tutanchamona i jego skarby do teraz rozpalają wyobraźnię. Podsycają ją powieści i filmy o najbardziej znanej klątwie. Jestem ciekawa, jakby odjąć tę otoczkę, czy ktoś by pamiętał o Carterze, a przecież z punktu widzenia egiptologii wielu uczonym tamtego okresu zawdzięczamy o wiele więcej, a odeszli w zapomnienie.

Książka ta w sposób dość przystępny ukazuje życie odkrywcy., także działalność innych: Petrie, Naville,  Dobre studium tamtejszych lat, wykorzystywania fellahów do prac na wykopaliskach. Mamy też trochę historii starożytnego Egiptu: rewolucję religijną Echnatona, czasy Amenhotepa III.

Polecam fanom archeologii i historii.


wtorek, 02 maja 2017
Katrzyna Puzyńska - seria Lipowo
Motylek
Więcej czerwieni
Trzydziesta pierwsza
Z jednym wyjątkiem
Utopce
Łaskun
Dom czwarty
Czarne narcyzy
Seria policjantów z Lipowa osadzona w polskich realiach  to niewątpliwie plus. Autorka w każdej pozycji serwuje nam mnóstwo tropów, bohaterów i zwrotów akcji. Każda książka opowiada o innym mordercy, jednakże ze względu na wątek obyczajowy należy czytać w podanej powyżej kolejności.
Niestety autorka w każdej części wybrała sobie jedną osobę, która irytuje mnie do granic możliwości. Nierealność niektórych sytuacji razi czytelnika ( Maria niczym śledczy na posterunku). W miarę czytania styl autorki coraz bardziej mi przeszkadza, a już tłumaczenie dorosłemu czytelnikowi co to jest "klamka", "blacha" czy "Breslau" trochę denerwuje. Pisarka też ma problemy z stosowaniem zaimków osobowych - chyba, że chodzi o ilość stron.
Podsumowując - warto przeczytać, dla fanów polskich kryminałów pozycja obowiązkowa.
środa, 01 marca 2017
A.J.Kazinski - thriller filozoficzny
Pod pseudonimem A.J.Kazinski kryje się dwóch autorów: Jacob Weinreich i Andres Ronnowe Klarlund twórców thrillerów filozoficznych.
"Ostatni dobry człowiek"

"Najsprytniejszym posunięciem diabła jest to, że przekonał ludzi, że nie istnieje"
Na całym świecie umierają osoby, charakterystyczna cecha, na plecach mają znak - liczbę. Historia 36 dobrych ludzi, jeśli ostatni zginie nastąpi koniec świata. Na trop wpada negocjator policyjny z Danii i policjant z Włoch. Mamy religie, terroryzm, matematykę, filozofię - książka określona jak thriller filozoficzny, łączy te wszystkie elementy tworząc idealną pozycję. Dylemat dobra i zła. Zdecydowanie polecam, idealna, trzymająca w napięciu fabuła, mimo sporej objętości czyta się z zapartym tchem.
" Sen i śmierć"
"Czyż nie twierdzisz, że bycie umarłym to przeciwieństwo bycia żywym?"
Druga część, pochłonięta tak samo szybko. Thriller filozoficzny, taki jaki lubię, dość trudny w odbiorze, zmusza do myślenia. Tym razem sen i śmierć, dylematy życia po życiu okraszone zagadkowym samobójstwem, Rozważania czym jest śmierć i dusza w odniesieniu do filozofów, religii. Mamy też wątek zagadkowej milczącej dziewczyny i rozterek żony Nielsa Hannah.
 "Drugie narodziny mordercy"
"Czasem trzeba umrzeć i urodzić się na nowo, zanim znajdzie się ukochaną osobę"
Reinkarnacja, wędrówka dusz, czy dusza umiera - to elementy, które odnajdziemy w tej powieści. Po raz trzeci autorzy trzymają w napięciu. Tym razem szukając mordercy Niels musi stać się mordercą, a jego żona Hannah odkryć szyfr. Dylematy wobec śmierci przenoszą nas też do roku 1939 i odkrycia przez młodych naukowców pewnego dokumentu.

niedziela, 12 lutego 2017
Sharon Bolton - brytyjski thriller
Zło ma różne oblicza, czasami eleganckie. Takie są książki brytyjki Sharon Bolton. Nie ma tu miejsca na drastyczne sceny, makabryczne opisy, ale czytając zastanawiamy się - co człowiek jeszcze wymyśli by zadać komuś ból. Każda opowiada o innym rodzaju zbrodni, jej powodach, czasami nawet do końca tych powodów nie poznajemy.
Czytam przeważnie thrillery i kryminały - dlaczego polecam tę autorkę - zaskoczyła mnie, za każdym razem, mordercą, motywem i tematem. Nie będę opisywać fabuły, aby nie zepsuć odbioru - ale warto zagłębić się w świat stworzony przez Bolton.
Tutaj zalecam czytać według kolejności:
seria z Lacey Flint:
Ulubione rzeczy.
Karuzela samobójczyń.
Zagubieni.
Mroczne przypływy Tamizy.
poza serią:
Stokrotka  w kajdanach.
Małe mroczne kłamstwa.
Sacrifice.
czwartek, 02 lutego 2017
Alex Marwood - dwie skrajne opinie.
Zawsze nim wydam werdykt o autorze, czytam kilka książek, aby wiedzieć, czy można czekać na następne książki, czy lepiej sobie podarować. Czasami bywa tak, że wśród pozycji napisanych przez danego pisarza znajdzie się jakaś, która nie do końca się nam podoba, ale tłumaczymy to: "wypadek przy pracy".
W przypadku Alex Marwood, mam dwie skrajne opinie, przeczytałam napisane przez nią dwie pozycje:
"Zabójca z sąsiedztwa"
"Dziewczyny, które zabiły Chloe"
Na profilach osób, które czytają przeczytałam zachwyty. Wzięłam do ręki pierwszą, przeczytałam i niestety, ani nie byłam zachwycona, wręcz zniesmaczona: styl, język, wątek kryminalny. Nic do mnie nie przemawiało, nic mnie nie zachwyciło.
Miałam na półce drugą, długo stała, nie wiedziałam, czy czytać. Zaryzykowałam i nie żałuję. Mamy trzy wątki kryminalne, od razu wiemy w dwóch przypadkach kto zabił, trzeciego mordercę odgadujemy w połowie książki. Tutaj dla mnie był ważny inny wątek: zachowanie ludzi  z drugiego planu. Tłum obcych, który linczuje osoby zawiązane z mordercami, oni są winni, my nic nie widzieliśmy, my tylko dokonujemy osądu innych. Zachowanie prasy, która od razu wydaje werdykt i osacza innych. Mocne - nie wiem czy to było zamierzeniem pisarki, jeśli nie szkoda, do mnie to przemawia.
 
1 , 2 , 3 , 4