Zaglądający:
środa, 29 lipca 2009
Kwiaty domowe.............
Ogród - nawet nie wiem co kwitnie ...............
Domowe pielęgnuję.
Jestem dumna z żółtego storczyka, wzbudza zachwyt.
Co dziwne, były dwa, kupione w tym samym sklepie, jeden widać na zdjęciu poniżej, drugi po miesiącu zmarniał :-(Udało mi się znów "zmusić" fiołki do kwitnięcia, ale chyba już ostatni raz, mają maciupenkie (super wyraz) kwiatki.
Na poniższym zdjęciu - fiołek wysuszony, zaczełam podlewaćTutaj już odrodzone, podlewane, kwitną :-)Tak samo potraktowałam kalanchoe - odradza się i kwitnie.

poniedziałek, 11 maja 2009
Sasanka - piękność wiosenna.

Takie cudo zakwitło u mnie, a mama "przy okazji" zrobiła zdjęcie.

Jest 6 odmian: alpejska, łąkowa, otwarta, słowacka, wiosenna, zwyczajna.

Moja to chyba otwarta, chociaż pewna nie jestem.

Wykluczyłam alpejską, łąkową, słowacką. Póki nie odkryję na 100 % podaję link do informacji, może ktoś rozszyfruje .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sasanka

sobota, 02 maja 2009
Zawilec wielokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny - gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych.
Zawilec występuje w około 120 gatunkach, po liściach rozpoznaję, że ten mój należy do wielokwiatowych.
Dostałam kiedyś go od koleżanki, która miała ich ogromna ilość w ogrodzie, u mnie jakoś rozrosnąć się nie chce, ale mozolnie próbuję. Mam go w trzech miejscach, ten jest najbardziej oporny :-)Kilka wiadomości:
Występuje w stanie dzikim głównie w środkowej Europie. W Polsce głównie na niżu. Siedlisko: suche, słoneczne zbocza, widne i suche lasy, murawy. Preferuje gleby luźne zawierające wapń. Kwitnie od kwietnia do końca maja. Można obsadzać słoneczne skarpy, tarasy i kamieniste rabaty. Bez problemu znosi zimę. Wyrasta do około 40 cm.
sobota, 07 marca 2009
Kwiaty domowe.

Jeśli chodzi o kwiaty domowe, to zrozumiałam cyklamena, czyli kwiat, który funkcjonuje pod nazwą "fiołek alpejski", niestety jest do niego niepodobny :-)

Piszę "zrozumiałam" bo w pewien sposób dogadaliśmy się, udało mi się namówić go do ponownego kwitnięcia. Na zdjęciach poniżej,są właśnie okazy po ponownym kwitnieniu. Co robię ... ? Po przekwitnięciu, pozbawiam go wody i czekam, aż prawie zaczyna wysychać, wtedy przesadzam go do nowej ziemi i zaczynam delikatnie podlewać. Kwiatki są delikatniejsze, drobniejsze.

sobota, 31 stycznia 2009
Niepozorny, ale jeden z pierwszych.


Miłek wiosenny - gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w stanie dzikim od środkowej i południowej Europy po Ural. W Polsce na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce.
Roślina ma do 40 cm, silny system korzeniowy i pierzaste liście. Kwitnie od kwietnia do maja, ale wychodzi z ziemi już w lutym.
Występuje na murawach kserotermicznych, wrzosowiskach i w borach sosnowych. Rośnie wyłącznie na podłożu wapiennym lub gipsowym. Roślina trująca i lecznicza. W Wikipedii znalazłam informację, że został objęty ścisłą ochroną gatunkową, w Polsce stopień zagrożenia V.
Spotykam go niestety tylko w stanie dzikim, więc jeśli go ktoś ma w ogródku, niech pielęgnuje, moim zdaniem ślicznie współgra z roślinami naskalnymi.
 
1 , 2